İzmir, deniziyle güneşiyle, kordonuyla gezilesi İzmir… Müzeler tarihi alanlar sergiler sarar etrafınızı. Daha ilk adım attığınızda anlarsınız İzmir’in farkını. Tarihi bir geçmişe de sahip olan ve önemli bir liman şehri olan İzmir tarihi yerleri ile de göze çarpmaktadır. Günümüzde restore edildikten sonra önemli bir merkez haline getirilen Kızlarağası hanı, bin yedi yüz kırk dört yılında Sultan I. Mahmut’un Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmış, iki katlı, dört kapılı bir handır. Kemeraltı çarşısının içinde yer alan han, İzmir için önemli bit tarihi alandır, oturup bir kahve içmeden ayrılmayın bu şehirden. İzmir tatili sırasında mutlaka uğramanız gereken İzmir tarihi yerlerinden biridir. İzmir klasiği haline gelen Kemeraltı çarşısından da alışveriş yapmayı unutmayın.

İzmir turistik yerleri dahilinde bulunan bir diğer yer ise Hisar camii’dir.Bu Camii adını, yapıldığı dönemde yanıbaşında bulunan Hisardan almıştır. Bu camii İzmir’in tarihsel iş merkezinde olup, bin beşyüz doksan yedi  yılında Yakup Bey tarafından inşa ettirilmiştir.  Ortadaki büyük kubbesi sekiz adet fil ayağı üzerinde durur, yanlarda üçer büyük, arkada üç küçük ve son cemaat yerinde de yedi küçük kubbesi ile tek şerefeli minaresi bulunur. Mihrap, minber ve vaaz kürsüsü son derece özenle süslenmiş olup, günümüze oldukça sağlam bir biçimde ulaşmıştır. Bir diğer tarihi anıt ise Cumhuriyet Meydanı ve bu meydanda yer alan Atatürk anıtıdır. 1932′de dönemin Belediye Reisi Behçet Uz’un çabaları ile tamamlanabilmiştir. Şimdilerde İzmir’in en özel yapılarından biridir.

İzmir’de önemli tarihi yerler arasında önemli camiilerde yer almaktadır. Bunların arasında on sekizinci yüzyılda deniz kenarında yapılan Yalı camiidir. İzmirli Ayşe Hatun, deniz kıyısındaki medresesinin avlusuna Kütahya çinileriyle bezeli, tek minareli zarif biçimde yaptırmıştır.

İzmir turistik yerleri içinde yer alan bir başka tarihi yapı ise Türkiye’nin Milli adını taşıyan ilk Kütüphanesi olan İzmir Milli Kütüphanesidir, İttihat ve Terakki Fırkası’nın çabalarıyla, Beyler Sokağındaki Salepçi-zade Konağının selamlık bölümünde hizmete girmişti. Bu günkü binasının yapımına 1922′den sonra başlanarak, 1926 yılında Elhamra Sineması tamamlanarak hizmete açılmış, kütüphane binası ise 1933 yılında tamamlanabilmiştir. Bu anıt eserin projesi Mimar Tahsin Sermet Bey tarafından Neo-Klasik tarzda hazırlanmıştır. İzmir tatili sırasında İzmir tarihi yapıları ile güzel vakit geçirebilirsiniz. Üstelik ekonomik otel seçeneklerinin bulunduğu İzmir’de ucuz tatil yapabilirsiniz.

Incoming search terms:

  • izmir tarihi yerleri