Eski yerleşim merkezlerinden bir olan Urla İzmir’in ilçelerinden biridir. M.Ö. 2000 yıllarına uzanan geçmişi ile Urla’nın o zamanki adı da Klazomenai idi. Liman Tepe’de bu antik kentin kalıntılarına ulaşabileceğiniz Urla tarihi ve tabiat güzellikleri ile tatil yerleri arasında önemli bir yere sahiptir. İzmir turizm bakımından güzel ilçelere sahip olması ile oldukça şanslı bir ildir. Her birinde ayrı bir tadı ve ayrı bir mutluluğu yaşayacağınız İzmir’de Urla’da ucuz tatil imkanı sağlayan tatil yerlerinden biridir.

Peki Urla’yı Urla yapan nelerdir? Urla masmavi denizi ve yemyeşil doğası ile mavi ile yeşilin dansını izleyebileceğiniz bir tatil bölgesidir. Balığın en lezzetlisi yiyebileceğiniz Urla’da bunun haricinde kınalı bamya ve katmeri ile de oldukça ünlüdür. Bunların haricinde tatmanız gerektiğini düşündüğümüz kalamar dolması, oğlak dolması, elbasan, Arnavut böreği ve nişan baklavası da lezzetli yemeklerinden bazılarıdır. Sonuçta tatil sadece deniz, kum ve güneşten ya da tarihi ve doğal güzelliklerden ibaret değildir. Bambaşka bir beldenin yemek kültürünü de tatmak ekonomik tatil keyfinizi renklendirecektir.

Gelelim Urla’nın eşsiz tabiat varlıklarına. Malgaca İçmeleri, bakir koyları ormanları, Özbek ve Gülbahçe’deki şifalı suları Urla’nın en güzel doğal zenginliklerinin kanıtıdır. Malgaca içmeleri adından anlaşıldığı üzere şifalı suları ile hem tatil yapmanıza hem de sağlığınıza kavuşmanıza olanak sağlayan güzelliklerinden biridir. Kokarköy ise tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz Urla’nın en güzel yerlerinden biridir. Tertemiz denizinde yüzmenin tadını çıkaracağınız tatilinizde Kokarköy’de uğrayacağınız yerler listesinde mutlaka yer almalı. Güneşin doğuşu ile mehtabı izleyebileceğiniz Güvendik Tepesi ise akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz en lezzetli et yemeklerini tatilcilere sunan yerlerinden biridir.

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Urla ‘da tarihi zenginlikleri de unutmamak gerekir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda burada bulunan tarihi güzelliklerin sayısı oldukça fazladır. En başta yer alan tarihi yerleri ise Klozomenia antik kenti ile Limantepe höyüğüdür. Tatil yerleri içerisinde sizlere hem keşfi hem de heyecanı yaşatacak olan Urla’da ekonomik otel bulmak ise oldukça kolaydır. Eğer otelinizi yaz sezonunda aramıyorsanız en ekonomik otelleri bulabilirsiniz. Neden yaz sezonunda değil diye düşündüğünüzü tahmin ediyoruz ancak tatilciler artık yaz sezonu başlamadan tatil yerlerinde istedikleri otel de yerlerini ayırtıyorlar. Dolayısıyla yaz sezonun yer bulmak üstelik ucuz otel bulmak oldukça zordur.

Incoming search terms:

  • izmirin tarihi yerleri
  • izmirin tarihi ve turistik yerleri
  • izmir urla turistik yerleri
  • urla tatil yerleri
  • izmir urla tatil yerleri
  • izmirin en güzel tatil beldeleri
  • izmirin beldeleri
  • urla izmir
  • URLA ŞİFALI SU
  • izmir foca turistlik hoteller